TIMELAPS A JEHO KOUZLO

Časosběr vdechne vašim fotografiím život

Každý z nás si vzpomene na videa, ve kterých vše plyne rychleji. Oblaka utíkající po nebi, doprava ve městě, nebo přerod podvečera v noc. Ta videa, jež nás lákají vydat se na cesty a objevovat krásy přírody, anebo kouzlo neznámých míst. Tak vypadá časosběr. Pojďme si tuto techniku timelaps představit blíže.

Jak vzniká timelaps

K tomu, abyste mohli vytvořit časosběrné video, potřebujete fotoaparát, stabilní stativ, život na fotografované scéně a hlavně trpělivost. Aby získal časosběr na dynamice, hodí se, aby bylo možné sérií snímků zachytit pohyb. Ať už se jedná o pohyb oblaků, stínů nebo života na scéně. Pokud takové místo máte, můžete se do timelapsu pustit. Připravte si fotoaparát do stativu, proveďte kontrolní snímek, abyste věděli, že je vše kompozičně tak, jak má a jdeme na to.

Stačí přepnou fotoaparát do režimu časosběrného snímání, anebo intervalového snímání. V těchto režimech si nastavíte interval, ve kterém budou jednotlivé fotografie pořizovány. Aby byl časosběr plynulý, je třeba zvolit tuto hodnotu tak, aby děj jež fotografujeme měl svůj začátek a konec. Chodec jež scénou prochází, by měl být zachycen několikrát v pohybu než scénu opět opustí. Interval kolem 3 vteřin by měl být dostačující. Poté se nastaví doba fotografování a vše může začít. Rozdíl v těchto režimech je, že intervalové snímání potřebuje více prostoru na paměťové kartě. V průběhu časosběru vzniká série snímků, které musí být pro finální podobu zpracovány v počítači. Kdežto časosběrné snímání vytvoří jeden soubor, který může být rovnou přehrán ve fotoaparátu.

Pořízené fotografie můžete v počítači před vytvoření timelapsu upravit. Ať už se jedná o drobnou retuš, či práci se světly a stíny. Pro tyto účely doporučuji Adobe Lightroom, který je skvělým pomocníkem fotografa a práci s fotografiemi tak usnadní.

Při pořizování časosběru doporučuji použít režim priority clony, které umožní dle proměnlivé světelnosti scény upravovat expoziční čas automatikou fotoaparátu. Můžete tak zachytit proměnu podvečera v noc a získat působivý výsledek.

Zpracování fotografií pro timelaps

Jak vytvořit timelaps v LR timelaps

Přeji Vám hodně zábavy s časosběrem.

Napsat komentář