Architektura měst - Budapešť - VASFOTOGRAF.COM

Architektura měst – Budapešť

Historické centrum města Budapeště

Budapešť v západu slunce

Budapešť v západu slunce

Budapešť se může svou krásou srovnávat s Londýnem i Temží či s Paříží a její Seinou. Budapešť se skládá ze dvou částí. Tou první je drobounký a kopcovitý Budín středověkého rázu a rovinná Pešť. Starý Budín a jeho velkolepé bulváry byly vybudovaná na troskách starého římského osídlení. Doba komunismu, která tomuto městu neumožňovala jeho rozvoj je pryč a Budapešť tento nedostatek dnes dohání a dynamicky se rozvíjí. Toto město se může chlubit superlativy jako 130 termálních a léčivých pramenů, největší budovou parlamentu v Evropě a druhou po Londýně, nejstarší podzemní dráhou na kontinentu či 237 kulturními památkami.

Město, kde se zastavil čas

Hlavní město Maďarska Budapešť má jedinečné kouzlo.

Stojí zde vedle sebe architektura c.k. monarchie a secese. Barokní architektura se vyskytuje na budínské straně města. Jsou zde k vidění také středověké stavby.

Budova parlamentu Budapešť

Budova parlamentu Budapešť

Mezi architektonické skvosty Budapešti patří královský palác či Matyášův chrám. V období rakousko-uherské monarchie 1867-1918 zde udával směr historizmus. Historismus označuje sloh, jenž se vyznačuje návratem k minulým historickým stylům: románskému slohu, gotice, renesanci, baroku a klasicismu.
Pojetí historických slohů je však nové a historismus se jimi jen inspiruje, využívá nových technických inovací, nových materiálů a často kombinuje jednotlivé styly navzájem, čímž se utváří sloh zcela nový.

Dunaj v Budapešti vytváří jednu z nejkrásnějších městských krajin.

Město Budapešť je založeno v 70. letech 19. století kdy dochází ke sloučení města Budín (1873), Pešť a Starý Budín. V té době vznikají stavby jako Západní nádraží, Východní nádraží, Markétin most, bazilika v Leopoldově městě a také monumentální budova parlamentu (1885-1904). K průkopnickým stavbám patří v té době první most přes Dunaj tzv. Řetězový most který byl stavěn od roku 1839-1849 podle plánů anglického inženýra W. T. Clarka.

Virtuální prohlídka města Budapešť

Budapešťská tržnice

Budapešťská tržnice

Na přelomu 19. a 20. století pokračuje rozvoj města dalšími reprezentativními stavbami pod vedením renomovaných architektů své doby. V dnešní době působí Budapešť na návštěvníky svým kouzlem. Atmosféra řeky, kouzelných nábřeží a hlavně pohádkových památek poskytuje turistům to, co na svých cestách hledají. Dostatek zajímavých míst které stojí za zastavení, dobré jídlo nejen v podání po světě známých klobás, skvělé pití v podobě Tokajského vína, na tržišti hromada krásné a čerstvé zeleniny. Co víc si přát? Snad jen aby vyšlo počasí a vybrali jste si tu správnou prohlídkovou trasu. Jako turista Budapešti se můžete po městě pohybovat několika způsoby, využít místních dopravních prostředků ať již starých Ikarusů či tramvají nebo metra, které má svou historii a patří k prvním metrům postaveným na Evropském kontinentě. Tento způsob dopravy zde patří k nejrychlejším.

Kouzlo historie

Stejně tak, je možné se po městě pohybovat prostřednictvím svého vozu. Parkovacích míst je dostatek, nicméně je zapotřebí počítat, že za parkovací místo musíte většinou zaplatit. Pokud tak neučiníte, hrozí, že se vrátíte ke svému vozu a najdete za stěračem pozdrav od místní hlídky, která si vaše vozidlo vyfotografovala bez parkovacího lístku a udělila vám pokutu.

Budapešťské dominanty - Řetězový most a Budínský hrad

Budapešťské dominanty – Řetězový most a Budínský hrad

To se stalo nám při krátké zastavení na druhém břehu Dunaje naproti parlamentu. Rychlé zastavení a snaha o pořízení snímku nám přinesla nechtěný úlovek v přepočtu 480 Kč za nezaplacení parkovného. Místní hlídky zaměřené na parkování jsou všude a nic jim neunikne. Nejlevnější parkování v Budapešti se nám podařilo najít na nábřeží v blízkosti Carl Lutz rakpart, kde může být vozidlo bezpečně odloženo a po zaplacení 3 hodinové sazby, která činí cca 70 Kč za hodinu, máte parkování na celý den. Poté můžete vyrazit na procházku do blízkého okolí bez obav, že se vašemu plechovému miláčkovi něco stane a nenajdete jej po návratu tam, kde jste jej opustili.

Historická Budapešt, hlavní město Maďarska

Turisté mohou k prohlídce města použít i vyhlídkové autobusy a výletní lodě. Život na Dunaji v podobě lodní dopravy je obrovský a v určitých okamžicích jsem měl ve hledáčku svého fotoaparátu i osm plavidel, což byl problém hlavně v noci při pořizování nočních fotografií ze stativu na dlouhý expoziční čas. Někdy byl opravdu problém vyfotit město bez tohoto dopravního prostředku.

Při návštěvě Budapešti by neměl turista opomenout navštívit budovy Parlamentu a Opery, Národopisné muzeum, procházku Budínským hradem, historickou Pešť, dunajská nábřeží či Rybářskou baštu. Večerní procházka městem má své jedinečné kouzlo. Stojí za to vystoupat k Citadele nad řekou, kdy se Vám naskytne pohled na mnoho zmiňovaných památek, které máte z tohoto výhledu jako na dlani. Většina historických budov a mostů přes Dunaj jsou osvíceny a dodávají městu příjemnou atmosféru. Všem doporučuji návštěvu tohoto krásného historického města, a pokud zrovna v tuto chvíli neplánujete návštěvu Budapešti, užijte si virtuální prohlídku tohoto města prostřednictvím naší galerie. Zcela jistě patří Budapešť mezi nejkrásnější města světa, kde se citlivě prolínají staletí budované stavitelské památky a kulturní dědictví s novinkami moderní doby. Prostřednictvím této stránky se Vám pokusíme zprostředkovat virtuální prohlídku zajímavých míst tohoto města. Ať již těch, která mají svou slávu za sebou a dnes svým návštěvníkům představují historickou stopu dřívějších časů či těch, které se stále rozvíjejí a rostou a jejich velikost je tu s námi pořád.

Komentáře

comments