Architektura měst - Paříž - VASFOTOGRAF.COM

Architektura měst – Paříž

Romantická Paříž

Večerní nábřeží Sény v Paříži

Večerní nábřeží Sény v Paříži

Paříž patří mezi jednu z nejdůležitějších křižovatek světa a stejně tak se jedná o hlavní křižovatku Francie. Současná Paříž patří mezi nejvýznamnější velkoměsta světa a to nejenom díky své politické, ekonomické a kulturní roli, které město zastává. Je příkladem hlavního města, které je opakem toho, co může turista vidět v Londýně, Tokiu nebo Římě. Mnoho dalších metropolí nehraje tak důležitou úlohu, jak je tomu v případě Paříže. Paříž již dnes není chápána pouze jako romantické město s historickým centrem, ale jedná se o aglomeraci, která svou rozlohou přesahuje 1800 km₂. Počet obyvatel této metropole přesahuje 8,5 miliónu, což představuje statistický údaj, který říká, že každý šestý francouzský občan je Pařížan. Další francouzská města jako Lyon či Marseille jsou sedm až osmkrát méně lidnaté než Paříž. Celá čtvrtina městského obyvatelstva Francie žije v Paříži a takovou to převahu jinde nenajdeme.

Paříž patří mezi nejvýznamnější velkoměsta světa.
Jarní procházka po pařížských nábřeží Sény

Jarní procházka po pařížských nábřeží Sény

Paříž je město plné památek. Je proslulé svými klikatými uličkami, velkolepými bulváry, proslavené svými monumentálními stavbami a stejně tak prvotřídními restauracemi a gurmánskou gastronomií. Za turistikou ročně dorazí do tohoto města přibližně na dva milióny turistů, kteří si zde užívají kouzla Paříže. Město je plné života a to jak na ulicích a náměstích, tak v parcích a kavárnách. Paříž je nazývána jevištěm, na němž je historie kulisami a divadlo života nikdy nekončícím představením.
K dominantám města zcela jistě patří Eiffelova věž, která je také symbolem města. Poprvé byla představena světu roku 1889 při příležitosti Světové výstavy. Navrhl ji architekt Gustav Eiffel na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce. Věž je vysoká 324 metrů. Je rozdělena do třech podlaží, které může návštěvník zdolat pěšky po schodech nebo prostřednictvím výtahu, který jej doveze, až do nejvyššího patra které poskytuje úžasný výhled na město a při dobré viditelnosti je možné vidět katedrálu v Chartres, která je vzdálena úctyhodných 65 km.

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre Dame je umístěna v srdci města a je jednou z nejvýznamnějších sakrálních staveb rané gotiky. Stavba byla dokončena roku 1345. Od té doby se stala katedrála součástí historie. Na její půdě se odehrály celé řady královských slavností, byl zde korunován panovník Jindřich VI či Marie Stuartovna stejně tak roku 1804 zde byl korunován za přítomnosti papeže Napoleon. Byla prohlášena „chrámem rozumu“ za dob francouzské revoluce.

Další charakteristickou stavbou města je bazilika Sacré Coeur. Ta byla postavena v novorománsko-byzantském stylu. Svým vzezřením připomíná šlehačkový dort, díky čemuž se musela potýkat s posměchem. Přesto si dnes návštěvníci nenechají návštěvu této budovy ujít. Po prohrané válce s Německem a po porážce pařížské Koruny se stala chrámem smíření, kdy v roce 1919 byla zasvěcena Srdci Ježíšovu. Široké schody před bazilikou poskytují návštěvníkům prostor pro posezení s výhledem na Paříž.

Paříž, moderní metropole plná historie – hlavní město Francie.
Muzeum Louvre

Muzeum Louvre

Muzeum Louvre je největším palácovým komplexem ve Francii. Své návštěvníky zaujme jak z historického, tak architektonického a uměleckého hlediska. Svou světovost si získalo především díky své roli muzea ale jeho historie je propletena celými dějinami Francie, původně se jednalo o sídlo králů.
Paříž zcela jistě stojí za zastavení, proto ti z vás, kteří dosud neměli tu příležitost, neváhejte a vyrazte na setkání s krásnou metropolí která je plná historie i moderny dnešní doby. Uvidíte, že návštěvy města nebudete litovat a pokud zrovna nemáte čas nebo možnosti na cestování, využijte mých galerií k virtuální procházce těchto kouzelných míst.

Komentáře

comments